Účelom novely Zákonníka práce ohľadom zavedenia Dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce je zjednodušenie zamestnávania a zníženie mzdových nákladov zamestnávateľa v súvislosti so zamestnávaním pracovníkov vykonávajúcich vymedzený druh sezónnych prác v poľnohospodárstve, cestovnom ruchu, potravinárstve a lesnom hospodárstve.
Sezónnou prácou na účely Dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce podľa § 228a ods. 1 písm. b) Zákonníka práce je pracovná činnosť, ktorá je závislá od striedania ročných období, každý rok sa opakuje a nepresahuje osem mesiacov v kalendárnom roku, v
a) poľnohospodárstve pri pestovaní, zbere, triedení a skladovaní ovocia a zeleniny (napr. bobuľoviny, čerešne, broskyne, jablká, hrušky, vinič, šalát, kukurica, melón, chmeľ a pod.),
b) v cestovnom ruchu pri napr. preprave osôb, prevádzkovaní táborov, umelých vodných plôch, lanovkách a s nimi súvisiacimi reštauráciami, pohostinstvami a ubytovaním,
c) v potravinárstve pri spracovaní poľnohospodárskych produktov uvedených v písmene a),
d) v lesnom hospodárstve – pri reprodukcií, zakladaní a obnove lesa.
Základné znaky:
• Zamestnanec môže vykonávať sezónnu prácu v rozsahu najviac 520 hodín v kalendárnom roku, pričom výkon sezónnej práce sa bude sčítavať. (Do rozsahu pracovnej činnosti sa započítava aj pracovná činnosť vykonávaná zamestnancom pre toho istého zamestnávateľa na základe inej dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce.)
• Priemerný týždenný pracovný čas za dobu trvania dohody, najviac však za štyri mesiace, nesmie presiahnuť 40 hodín.
• Dĺžka doby, na ktorú možno tento typ dohody uzatvoriť je maximálne 8 mesiacov.
Týmto typom dohody sa zavádza tzv. ,,odvodová odpočítateľná položka”, ktorá predstavuje výnimku z platenia poistného na starobné poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Ide o sumu, o ktorú sa poníži dosiahnutý mesačný príjem sezónneho pracovníka.
Od 1.1.2023 si môže zamestnanec, ako aj jeho zamestnávateľ, pracujúci na dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnych prác, ponížiť dosiahnutý mesačný príjem (vymeriavací základ pre platenie poistného na starobné poistenie a poistenie v nezamestnanosti) o sumu 605,50 eur, t. j. sumu odvodovej odpočítateľnej položky”.
Ak zamestnanec z tohto typu dohody dosiahne mesačný príjem v sume rovnej alebo nižšej ako je odpočítateľná položka, nebude on, ani jeho zamestnávateľ platiť poistné na starobné poistenie a poistné v nezamestnanosti. Z trojice povinných poistení sa tak platí iba nemocenské poistenie. Na strane zamestnávateľa aj úrazové poistenie, poistné na garančné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.
Ak zamestnanec dosiahne mesačný príjem vyšší ako je odpočítateľná položka, potom bude on aj jeho zamestnávateľ platiť poistné na starobné poistenie aj poistenie v nezamestnanosti len zo sumy rozdielu medzi dosiahnutým mesačným príjmom a odpočítateľnou položkou.
V konečnom dôsledku zníženie odvodového zaťaženia zamestnanca aj zamestnávateľa sa premietne na:
• Zvýšení mesačného príjmu zamestnanca
• Znížení mesačných nákladov zamestnávateľa
Pripravila pre vás naša riaditeľka Miška Sojáková
Tím HRQ